Jdi na obsah Jdi na menu
 


Badminton

Příspěvky

Týden v Kodani. Mistrovství světa a malá mořská víla.

5. 9. 2014

 

mmv.jpg

Před odletem jsem se vrátil na hostel pro kufr. Na mé posteli seděla pihatá dívka a povlékala si polštář. Nevěděla, že ta postel v noci vrže. Že světlo z toho malého okýnka u postele ji ráno probudí. Že bude přemýšlet nad tím, co způsobilo na matraci horní palandy tu velkou červenou skvrnu, po které zůstal jen obrys a hrůzyplné teorie.  

„Co víš o Kodani?“ zeptala se mě a bylo vidět, že ona sama neví nic.
„To samé co ty. Jen o těch několik dnů víc,“ nedal jsem jí příliš uspokojivou odpověď.
 
Co jsem věděl o Kodani?
 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Změní badminton systém počítání? Doufám, že ano.

3. 7. 2014

 

Připravuji na Czechbadminton článek o změně systému počítání, z 3x21 s nastavením do 30 na 5x11 bez nastavení. Rovnou říkám, jsem pro.

Badminton do stavu 15:15 je jen čekáním na koncovku. Krátké sety do 11 bodů by měly vnést do hry daleko více akce. Nemusíme si nalhávat, že badminton je dokonalý sport. Není, pro televizní diváky – tedy naprostou většinu diváků – je proti dynamické skutečnosti zoufale pomalý a nudný. Pokud změnou počítání trochu přidáme na atraktivitě, bude to jen dobře.  

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 1

Badmintonový trénink

16. 3. 2014

 

S koncem mého hraní jsem na trénincích hledal novou výzvu. Našel jsem ji v trénování našich klubových nadějí. Ještě jsem to nikomu neřekl, ale prvořadým cílem je kompletní sada zlatých olympijských medailí z her v Tokiu 2020. Pokud by si to někdo chtěl rozdat s Čínou o stříbro, tomu dávám šanci nahlédnutím do zákulisí jednoho z našich odpoledních tréninků.

Začínáme na vteřinu přesně. Dvanáct hráčů stojí stojí v pozoru, vyrovnaní podle velikosti. Na čele krůpěje potu, v očích hrůzu v očekávání další tréninkové jednotky. V pořádku. Kde jsou ale další čtyři? Ze dveří se řítí devítiletý Kuba, za ním o rok starší Anežka.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Co bylo na MČR 2014 k líbení?

5. 2. 2014

 

Motto: Pokud Bůh skutečně existuje a chce si zasportovat, těžko si jen tak cvičně zaposiluje se hříchy světa, ale dovedu si představit, že požádá svatého Petra, aby na chvíli zajistil bezvětří, a s míčky z andělského peří si zapinká badminton.
 
Po několika dnech, kdy jsem o mistrovství republiky psal na Czechbadec, jsem se dostal také k osobnějšímu hodnocení.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Nominace

9. 1. 2014

 

 Původně jsem chtěl napsat text o nominaci. Tento týden bylo totiž zveřejněno složení hokejového týmu na olympijské hry a také toho badmintonového na mistrovství Evropy patnáctek – a zanedlouho budou nominování reprezentanti na mistrovství Evropy družstev dospělých.

 Mělo to být takové vtipné počtení o tom, jak byly hokejky vybírány třeba podle toho, jak to umí na širokém kluzišti, na kterém se to bude na olympiádě šťouchat. Převedeno na badmintonovou nominaci, já bych se repretrenérovi krásně hodil, protože na širokém, deblovém hřišti mi to jde, dokonce se nebojím jít odvážně do šířky a občas zahraju úder třeba i metr vedle.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Badminton a žebříček

5. 1. 2014

 

„A na jedenáctém místě se potom nachází Pepík Rubáš… Všem, kdo jsou do desátého místa, blahopřeji, ostatní se musíte trochu zlepšit.“ Bylo mi tak osm, když mi pan vedoucí sdělil, jak si stojím na klubovém žákovském žebříčku, a že bych se sebou měl něco dělat; zároveň jsem v tom cítil takové jako „pičo“.

 Vzhledem k tomu, že nás bylo asi tak dvanáct, nebylo jedenácté místo vůbec špatné. Ale zároveň jsem větřil, že TOP TEN je blízko. Protože tehdy ještě nebyl Facebook, musel jsem si odvážné „Chci být v desítce klubového žebříčku!“ napsat do notýsku, kam jsme si zapisovali výsledky z odehraných zápasů.
 

z1.jpg

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Moje maminka a badminton

30. 12. 2013

 

Mojí mamince jsem vděčný za mnoho věcí – mimo jiné mě naučila dělat palačinky a rozjíždět se do kopce – ale jednu věc jsem na ní jako mladý badmintonista nesnášel. Maminka totiž byla a je vysoce nesportovní, badminton nevyjímaje.

„Já jsem vyhrál, vyhrál, jsem nejlepší, tralalala,“ vhopsal jsem domů, když jsem vyhrál svoje první mistrovství. Maminka mi ovšem nevzala míry na sochu, ale jen tašku, kde jsem měl turnajové oblečení, zručně ho rozdělila na barevné a bílé a barevné hned šoupla do pračky. „A příště už si to rozdělíš sám.“
 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 1

Jak jsem nikdy neměl trenéra

18. 12. 2013

 

Fotbalová Plzeň včera představila veřejnosti nového trenéra, což mě přivedlo na dvě myšlenky. Jednak na entrée ve stylu Bohumíra Zenkla z Okresního přeboru: „Já vám budu tykat, vy mně budete vykat. Říkejte mi trenére. Nechci slyšet žádný pane Uhrine mladší, Dušane nebo snad dokonce Dušo. Horvi, na váhu!“. A také mě napadlo, že já jsem vlastně nikdy žádného badmintonového trenéra neměl.

Badmintonový klub Vlaštovka Plzeň. Už z názvu mého prvního klubu můžete vytušit, že to žádná velká hitparáda nebyla. Abych jen blbě nehejtoval, jako zájmový kroužek byla Vlaštovka naprosto perfektní klub. Jen o badmintonu jsme se toho od pana Vorálka, který si nechával říkat pane vedoucí, příliš nedozvěděli.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Jak jsem byl lvíčkem badmintonových salónů

9. 12. 2013

 

Jarda mě po jednom našem deblovém zápase sprdl na tři doby, že jsme tým a podle toho se také budeme na kurtu chovat. A oblíkat, dodávám teď. A od všech našich fanoušků – tedy asi tří – máme mimo jiné pozitivní ohlas mimo jiné na to, jak jsme pěkně sladění. Ale byla to dlouhá cesta.

Na jejím začátku bylo roztržené prostěradlo. Moje maminka usoudila, že když to pinkání synka tak baví, je třeba, aby na kurtu vypadal k světu. A bílá je bílá, že jo. Takže na první žákovský turnaj jsem už vyrazil v elegantních trenkách MBM – „Made by Mom“ – které kdybych si vzal dnes, tak soupeř smíchy nepodá. Tehdy to ještě nějak nefungovalo, protože na mé malé premiéře jsem skončil na děleném 25. místě; takhle to zní ještě dobře, pravda je taková, že jsem byl spolu s dalšími třemi lůzry úplně poslední.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Kopřivnice mi chybí

3. 12. 2013


Předem se omlouvám za sentimentální canc, ale přes deset let jsem touhle dobou jezdil do Kopřivnice na áčkový turnaj dospělých – a teď zjišťuji, že mi chybí.  

Poprvé jsem tam byl někdy v šestnácti. Strašné to bylo. V pátek v šest ráno jsem vyjel vlakem, odpoledne mě Jirka Provazník v prvním kole kvalifikace singlu vystřelil ze cviček a já se šel smutně ubytovat na hotel Stadion. Nějak jsem ukecal recepční, takže mi dovolila zaplatit jen poloviční (!) noc, neboť už v půl čtvrté (!!) jsem vstával na vlak, abych přijel do Plzně na sobotní odpolední juniorské céčko (!!!), kde jsem si spravil chuť výhrou v deblu. Takový jsem byl fagot.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Velryby v pralese, krtci na pláži a namrdanej kačer

29. 11. 2013

 

vp.jpg

Poslední dny jsem mojestránky trochu zanedbával, což bylo částečně způsobeno tím, že jsem pracoval víc než obvykle, psal větší text než obvykle a po turnaji byl unavený sakra víc než obvykle.

Každý je ale svého štěstí strůjce a já nejsem výjimka. Naštěstí mohu ničit jen sám sebe. Kdybych se ocitl třeba na místě prvního strůjce, je klidně možné, že bych velryby vysadil do pralesa, na Aljašce by se krtci s brýlema na očích slunili na vyhlášené pláži a lidem bych nedal schopnost rozpoznávat červenou. 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 2

Extraliga: V sobotu jsme se hledali, v neděli našli.

14. 10. 2013

 

usk1.jpg

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Třikrát k Yonex Czech International

30. 9. 2013

 

kg.jpg

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 1

Benátecký pohár: Jako parodie na čtyřhru velmi dobré.

8. 9. 2013


Loni jsme Benátecký pohár vyhráli ze šesti ostrých tréninků, letos jsme tam „na drzouna“ odjeli jen ze dvou. A to jsme úterní hraní museli pro celkovou fyzickou únavu předčasně ukončit a ve čtvrtek jsme radši moc neriskovali výměny nad pět úderů. Po čtyřech měsících nicnedělání z důvodu mé vynucené zdravotní pauzy – ranní poklusávání a dvě návštěvy posilovny bych za tréninkové jednotky mohl prohlásit, jen kdyby mi bylo šest nebo devadesát – od nás bylo poměrně odvážné se na první áčkový turnaj sezóny vůbec přihlásit.
 
Nechci, aby to působilo neuctivě nebo vymlouvačně, ale rozprostření turnajů od září do dubna je pro nás prostě už příliš dlouhé. Kombinovat práci a badminton vydržíme při našem vytížení nejvýš pár týdnů v roce – a ty si pošetříme až na prosinec a leden, sezóna pro nás začíná v pátek odpoledne na mistrovství republiky.
 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Paralelní svět. Před Benáteckým pohárem jako Jan Lucemburský před Kresčakem.

30. 8. 2013

 

Český král Jan Lucemburský byl výborný jezdec na koni, rád se aktivně účastnil bitev a rytířských turnajů, kde slavil četná vítězství, ale také utrpěl mnoho zranění. Kvůli dědičné oční chorobě ale oslepl. Před bitvou u Kresčaku řekl svým spolubojovníků: „Jelikož jsem sám slepý, veďte mne tak daleko do bitevní vřavy, abych měl nepřátele na dosah meče.“

Nejsem tak domýšlivý, abych se považoval za krále. Ale pár turnajů jsme vyhráli, pár zranění přetrpěli. A když se dívám na startovku Benáteckého poháru, prvního celostátního turnaje této sezóny, a kriticky zhodnotím naši aktuální formu, myslím, že se dovedu do jeho posledního rozpoložení poměrně přesně vcítit. 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Badminton třikrát jinak

18. 8. 2013

 

Minulý týden jsem badmintonové dovednosti roztančil jako Patrick Swayze své tělo v Hříšňáku.

Léto pomalu končí, sezóna začíná. Letní přípravu jsem pojal… opatrně. Klouby mi dovolily každodenní ranní výklus. Nic velkého, přivstat si před prácí a obkroužit hřbitov (verze sprinter) nebo i fotbalový stadion (verze maratónec).
 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 4

Češi na mistrovství světa dohráli. Petr nakouknul do osmifinále jen na deset minut.

7. 8. 2013

 

Na mistrovství světa máme za sebou první dvě kola – a na historický postup českého hráče mezi šestnáct nejlepších si budeme muset ještě počkat.

I když na deset minut se Petr Koukal do osmifinále přece jen podíval, ale pouze díky chybě zápisu ve výsledcích. Je to tak trochu úsměv přes slzy – bohužel přesně takový byl šampionát pro české hráče.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 2

Mistrovství světa v badmintonu začíná. Jak to půjde českým hráčům?

4. 8. 2013

 

Zítra začíná v čínském Guangzhou mistrovství světa v badmintonu.

Jak vidím šance pěti českých hráčů v duelech prvního kola?

 

ms.jpg

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Deset bodů ke zlepšení českého badmintonu

3. 6. 2013

 

logo.jpg

 

 Směřování českého badmintonu
mi není lhostejné, proto jsem si dovolil
k jeho lepší organizaci sestavit
deset zásadních – obecných, nikoliv podrobně rozpracovaných – bodů.

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 4

Můj upocený badmintonový styl

28. 5. 2013

 

V obleku na jednáních, při čtení knížky v křesle a dokonce možná i při sexu – snad při všem vypadám lépe než při badmintonu. Už při rozcvičení ze mě crčí pot, na kurtu jsem brzy červený jako střed japonské vlajky a během hry se to všechno jenom zhoršuje.

Rád bych se pohyboval ladně jako Šulin – to není porno, ale přezdívka Jana Fröhlicha, desetinásobného mistra republiky ve dvouhře – a potil se v objemu dvě kapky na zápas ve stylu Rogera Federera, který již jako mlaďoch udělal skvělé životní rozhodnutí, když dal přednost tenisu před badmintonem, se který rovněž koketoval. 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Hodnocení sezóny 2012/2013: Odměna za dřívější práci.

16. 5. 2013

 

Bylo by vhodné napsat něco k hodnocení sezóny, ale nevím, jestli se tomu v mém případě dá říkat sezóna. Zkrátka od září do dubna jsem odehrál šest turnajů, pár extraligových zápasů a do toho občas trénoval.

Tímto děkuji svému mladšímu já, které dělalo opakované dřepy se 180kg na ramenou, běhalo tréninkové půlmaratóny a opakované rychlostní úseky, pracovalo na úderové i pohybové technice a herní taktice, letos jsem si jen pochutnával na sladkých koláčích dřívější tvrdé práce – šest turnajů, čtyři výhry, do republiky neporažení, potom dvakrát prohra s pozdějšími vítězi, první místo na konečném žebříčku, bronz z extraligy. 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Badminton v tichu

12. 5. 2013

 

Ještě než se pustíme do badmintonu, začněme prostými fakty: Mám ztrátu sluchu kolem 80%, takže slyším jen na těch zbývajících dvacet. To není mnoho. Zkuste si nacpat do uší špunty a navrch si na ně dejte dokonale těsnící sluchátka – asi tolik toho na kurtu (ne)slyším. Jasně, je to hendikep, ale občas přináší výhody, které vy, slyšící, nikdy nepoznáte.

Tak třeba hned na začátku zápasu mám osobní volno, zatímco Jarda – náš „hrající zkoušeč míčků“ – mlátí do slepic a dohaduje se se soupeřem, neboť na komunikaci ohledně korekce rychlosti opeřeného nesmyslu přes celou délku kurtu si opravdu netroufám.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Výlet za badmintonem: Baráž o extraligu a MČR U13.

5. 5. 2013

 

Včera jsem si udělal výlet za badmintonem. V Hradci Králové se současně konala baráž o extraligu a mistrovství republiky do třinácti let. V jedné hale téměř špičkový československý badminton – hrál zde medailista z mistrovství České republiky, ale také mistr Slovenska – a o pár set metrů dál naši nejlepší nejmladší.

usk.jpg

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Jak se prosadit ve sportu; se zaměřením na badminton

17. 4. 2013

 

Zapomeňte na olympijské medaile, světové rekordy nebo předběhnutí Usaina Bolta s rukama v kapsách. Tento článek je určen jako doporučení těm, kteří se nechtějí moc zpotit, ale zároveň chtějí na sociálních sítích vystavit pár fotek s medailemi, zamachrovat mezi kamarády a tak nějak mít pocit, že jsou prostě dobří; alespoň ve sportu.

Především je třeba vybrat vhodný sport. Nějaký olympijský, ve světě populární, ale zároveň s mizivou domácí konkurencí. Pokud jste si vybrali badminton, vybrali jste si naprosto správně.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 4

Tisíc a jeden důvod k úsměvu

15. 4. 2013

 

 

meteor_0.jpg

 

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Jak jsem nikdy neporazil Jardu

3. 4. 2013

  
jp.jpgKdyby mi někdo v žákovské kategorii řekl, že budu hrát nejméně deset let debla s Jardou Sobotou, velmi pravděpodobně bych s badmintonem okamžitě skončil. Sobota pro mě byla nejneoblíbenějším dnem v týdnu, utrpení se násobně zvětšovalo, pokud se hrál nějaký krajský turnaj a já jako vždy na závěr svého putování singlovým pavoukem vyfasoval o tři roky staršího a o hlavu vyššího Sobotu, který mě ve dvou setech zmastil a po zbytek turnaje bohužel neignoroval.

Aniž bych tehdy tušil, že existuje slovo "šikana", zažíval jsem ji každý turnaj. Pro doubravecké  borečky v čele se Sobotou jsem byl ideální cíl: mladší, snaživý a individuální introvert, který stokrát přišel na plac a stokrát odešel poražen. Navíc jsem hrál v podivné pletené vestičce a na zápasy se posilňoval ovesnou kaší, což, uznávám, byla trochu palba do vlastních řad.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

O hraní fair-play v českém badmintonu

23. 3. 2013

 

Tenhle článek o českém badecu nebude taková řachanda jako ty předchozí, ale bude důležitější. Nechci tady sehrávat nějakou moralitku nebo kázat o mravech a vychování, ale od dětství trpím až zbytnělým pocitem spravedlnosti – a ten prostě musí ven. Hrát podle pravidel fair-play mi totiž připadá důležitější než vyhrát. A když vidím slovy Mirka Dušína hru nečestnou a nesportovní, nejradši bych takového dovedu párkrát nafáral ze tří metrů do zadní části těla.

A bohužel jsem viděl drobné nebo větší ořízky, podrázky nebo levárničky na kurtech i mimo ně častěji, než bych si přál.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 2

MČR 2013: Úspěšná obhajoba!

4. 2. 2013

 

 Včera jsme spolu s Jardou Sobotou obhájili titul na Mistrovství České republiky ve čtyřhře mužů. Navíc si dál držíme neporazitelnost na českých turnajích, v letošní sezóně jsme hráli čtyři a vyhráli všech šestnáct zápasů, se ztrátou jen čtyř setů. Kdybych používal smajlíky, smála by se za každou větou dvojtečka s Déčkem.  

 mcr.jpg

 

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 10

Osm důvodů proč se těšit na MČR v badmintonu.

27. 1. 2013

 

Přesně za týden se budou hrát finálové zápasy na Mistrovství České republiky v badmintonu. Nabízím osm – velmi subjektivních – důvodů, proč se na tento turnaj těšit.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

Vítězství na Těšínském poháru 2013

14. 1. 2013

 

Včera jsem spolu s Jardou Sobotou zvítězil ve čtyřhře mužů na Těšínském poháru, třetím badmintonovém turnaji Grand Prix A této sezóny. Protože jsme už v září vyhráli první dva turnaje v sezóně, Benátecký pohár a Memoriál Ing. Holobradého, podařilo se nám na poslední chvíli zkompletovat vítězný hattrick.

Ty nejzajímavější věci často ale nejsou vidět, a tohle je právě ten případ. Ještě ve čtvrtek večer jsem totiž váhal, zda na turnaj vůbec odjet.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Badminton | Komentářů: 0

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7

následující »