Jdi na obsah Jdi na menu
 


Badmintonová pohádka

27. 7. 2007

Hrát badminton je jedním slovem pohádka (pohádka = fairy tale). Marek Veselý badminton hrál, takže ví, o čem svou pohádku napsal:  

Ta stará dobrá Anglie! Ten starý dobrý anglický venkov! Viktoriánské stavby z červených cihel, oslovování sire a lady a pomalu plynoucí čas. Dva velkopěstitelé máty peprné (máta = mint), z nichž jednomu se pěstování a obchodování s mátou dařilo a druhý, jenž neměl takové úspěchy se také usídlili na venkově. Aby je prostí vesničané od sebe v hovoru odlišili, říkali jednomu sir Goodminton (dobrý = good) a tomu druhému sir Badminton (špatný = bad).

Patřilo k bontónu "lepší" společnosti pěstovat sport, například hrát tenis. Zejména pro dámy byla tato hra přespříliš rychlá.

"Obávám se, má milá, že tento míč letěl opět velmi rychle."
"Ano, a také je dost těžký, že drahoušku?"

Více než o zvýšení výnosů máty se sir Badminton zamýšlel nad odlehčením a zpomalením tenisových míčků (55,5 gramu). Jako lehký se mu zdál korek, ale i malá kulička korku létala dost rychle. Tak ke korkové kuličce přidal ještě husí brky a první "badmintonový košíček" byl na světě.

A víte kolik vážil?

Já ano, a vy, děti, pokud číslo, vyjadřující hmotnost tenisového míčku zmenšíte na třetinu a pak ještě zmenšíte o nejmenší dvojciferné prvočíslo, to budete vědět také.


Obrazek


Řešení: Badmintonový míček vážil 7,5 gramu.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ad "Kolik váží tenisový míček?"

(Moje stránky, 27. 7. 2007 20:59)

Podle pravidel musí mít péřový badmintonový míček hmotnost od 4,74 do 5,50 gramů; u míčků plastových jsou povoleny výjimky o 10% celkové váhy.

Nicméně, Karle Vševěde, toto je pohádka a pohádky nebývají zcela reálné - například tvůj děd sotva mohl mít zlaté vlasy, maximálně k stáru stříbrné, ale zlaté těžko...

Informace pečlivě ověřuji, ale u pohádky jsem ochotný - z výše uvedeného důvodu - tolerovat jistou odchylku; nemyslím si, že dva gramy jsou "silně zavádějící".

Pěkný den,
M. s.

Kolik váží tenisový míček?

(Karel Vševěd, 27. 7. 2007 14:03)

Tenisový míček váží podle pravidel ITF 2 až 2 a 1/6 unce, tedy 56,699 až 61,424 gramu (1 unce = 28,3495 gramu). Pohádka je tedy silně zavádějící a pouze ukazuje, jak je škodlivé přebírat informace bez jejich ověření.
Oprava nebo vysvětlení na sebe jistě nenechá dlouho čekat...

S pozdravem
K.V.