Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak správně smečovat

11. 3. 2008

Nejlepší obrana je útok. Smeč je nejtvrdší badmintonový úder, úder, který často rozhoduje o vítězství v zápase; v párových disciplínách téměř vždy.

ObrazekJe tedy jasné, že pro první lekci interaktivní badmintonové výuky jsem si nemohl vybrat žádný jiný úder než smeč. Ostatně smeč je mezinárodně velmi srozumitelné slovo, pokud řeknete smash porozumí vám Angličan, Francouz i Španěl, Ital se chytí teprve u slova schiacciata a Němci musíte říci der Schmetterball.

Po malém lingvistické teorii, pojďme rovnou do praxe. Ale bude to praxe teoretická – pokud mi toto spojení dovolíte – základy velmi dobré smeče položí Peter Rasmussen, mistr světa ve dvouhře z roku 1997.

Abyste se mohli lépe soustředit na obrázky a méně na slova, předkládám výčet bazálních pravidel dobré smeče dle Petera. Ještě než se začnete dívat, nezapomeňte, že Peter je levák, stejně jako Lin Dan na fotografii vpravo - oba ale smeč umí parádně:

a) Smeč vychází z nohou, základem je tedy dobrá pozice nohou. Síla z nohou „projde“ celým tělem a ruka pouze dokončí nohama započatou práci. Toto Peter názorně předvádí poté, co v čase 1:06 zvedá ukazováček a žádá první baterii nahrávek. Když budete okouzleně sledovat Peterův pohyb, který v Čechách neuvidíte, podívejte se občas i na nohy; v následující sekvenci budete mít ale lepší, detailnější závěry.

b) Dále dánský exmistr světa vysvětluje, jak přenést sílu z nohou do rukou. V první fázi odrazu je dobré pomoci si rukama, „vytáhnout“ se za úderem, dostatečně „zašvihnout“ a potom za loktem vést úder vybraným směrem. Brnkačka, že? V čase 2:30 se Peter opět dává do smečování a vy se tentokrát zaměřte na ruce a jejich práci při přípravě na smeč i při smeči samotné; kameraman nás ale ještě upozorní záběry pouze na nohy na to, že smeč vychází z nohou.

Obrazekc) Peter to bere hopem. Když dokončíme úder, upozorňuje nás na to, abychom udrželi stabilitu a zůstali ve vzpřímené poloze; stabilitu ve vzduchu vpravo předvádí Chong Wei Lee. Dobrá smeč nikdy nekončí tím, že jsme zalomeni v pravém úhlu či vylomeni doleva či doprava, což naopak v Čechách můžeme vidět více než by bylo záhodno; ano, ten parodický záklon a dva, tři kroky zpět, jako by odkoukal u nás. Peter dále hovoří o plynulém navázání pohybu vpřed za smečí, ke kterému vám pomůže i lehký předklon – Peter ho ukazuje, já zdůrazňuji. Ne vždy se totiž podaří smečí přímo ukončit a vy ještě musíte běžet své snažení zakončit k u sítě. V čase 3:40 se Peter rozbíhá za další sérií smečí, tentokrát jen „minisérií“; především ta závěrečná má potřebný „tah na síť“.

d) Správný učitel se po probrání základů vrhá na detaily. Peter nás dále naučí správně „cuknout“ lýtky – po výskoku tento pohyb lýtky dolů umocní sílu vaší smeče. Podívejte se na video v čase 4:10 a hned vám bude jasno.

e) Peter se nám trochu zadýchal, myšlenky kamsi odlétly – v dalším povídání jen opakuje, že síla vychází z nohou a stabilita nohou a těla je velmi důležitá k úspěšnému provedení trénovaného úderu. Praktické video začíná v čase 4:50.

f) A máme před sebou poslední část teorie. Týká se směru smeče. Peter celou dobu smečoval po lajně a u tohoto typu smeče zdůrazňuje, že je důležité, aby „žaludek směřoval na lajnu“; žaludek použil Peter jen proto, že ho lepší anglické slovo nenapadlo; vy si svůj žaludek ponechte v břiše. Ale Peter tady není od toho, aby nás naučil angličtinu, ale smeč.

Na závěr Peter zdůrazňuje, že šedivá je teorie a zelený strom života – teprve trénink z nás udělá pravé šampióny.  


Peter Rasmussen - Jak správně smečovat?


 

 

Do samotného tréninku smeče nám dá tři rady výborný korejský trenér Jae Bok Lee:

a) Před smečí „zastavte“, „zafixujte“ horní část těla.

b) Samotnou smeč zahajuje pohyb levé ruky směrem dolů, na kterou plynule navazuje pohyb smečující ruky pravé; u leváků je vše naopak.

c) Nepřetáčejte se příliš! Je potřeba na soupeře vidět a více síly tím stejně nezískáte. 

Jae Bok Lee - Tři tipy na smeč v praxi


 

 

A na závěr dvě ukázky toho, jak to vypadá, když někdo opravdu umí zasmečovat.


Olympijský vítěz Taufik Hidayat (Indonésie) smečuje nekompromisně –
305 km/h!


 

 

Mistr světa Markis Kido (Indonésie) své soupeře usmečuje
 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář