Jdi na obsah Jdi na menu
 


Méně je více - méně brk, více rychlosti

14. 1. 2009

V průběhu právě probíhajícího Yonex Korea Super Series bylo na mimořádném jednání Světové badmintonové federace (Extraordinary General Meeting, Badminton World Federation – BWF) odhlasováno pravidlo, že od 1. 6. 2009 se všechny světové turnaje budou hrát péřovými míčky nikoliv se šestnácti brky jako doposud, ale pouze s dvanácti!

ObrazekTrvající celosvětová ekonomická krize tak naplno zasáhla i badminton. Některé čínské výrobny, vyrábějící každý rok statisíce badmintonových míčků, musely být dokonce zavřeny, jiné přistoupily jen k nepopulárnímu kroku propouštění zaměstnanců, ale žádná nemůže vykázat stejný odbyt jako před rokem.

Na rozdíl od stolního tenisu, kde se po olympijských hrách v Sydney průměr míčku zvětšil z 38mm na 40mm, aby byly míčky pomalejší a zvětšila se délka výměn, přistoupili badmintonisté ke kroku opačnému.

„Badminton musí být divácky i mediálně zajímavý. Především v utkání dvouhry a čtyřhry žen jsou výměny často velmi dlouhé, rychlejší míček přispěje k větší atraktivitě. V párových disciplínách provedeme určité změny, například odstraníme předposlední čáru na podání, tak aby se výměny nezrychlily příliš,“ komentoval rozhodnutí president BWF Dr. Kang Young-joong a připustil, že k tomuto kroku přispěla i panující ekonomická krize a nutnost šetřit.

Co nás čeká? Posledními velkými turnaji se starými míčky tak budou Sudirman Cup a Asie Masters, srpnové Mistrovství světa v indickém Hyderabadu už se tedy bude hrát s míčky s dvanácti brky.

Přejme badmintonu, aby byla tato změna stejným krokem kupředu jako systém počítání do 21 bodů beze ztrát. Od 1. června tedy do 21 bodů s 12 brky!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

......

(badmintonista Brkoslav, 1. 6. 2009 23:46)

Takže pánové a dámy, ode dneška v souladu s článkem jen s dvanácti brky! Kdy ale dojde k definitivnímu odstranění posledního brka, to nikdo neví. Předpokládám, že kolem r. 2022.

Zpomalení?

(Jarda, 19. 2. 2009 17:19)

Když opomenu zadní čáru, což se mně osobně moc nelíbí, ale budiž, tak mne dosti překvapuje pokus o zrychlení hry... jako by snad nebyl badminton už tak extrémně rychlý (co se míčku týče). Za chvíli se zmenší hřiště, protože naopak nebudou stíhat hráči a co nevidět si normální badminton už nezahrajem...

.....

(badmintonista, 18. 1. 2009 17:45)

Takže veškeré informace o snižování počtu per jsou z kategorie "jedna paní povídala". Článek o této skutečnosti ale hovoří jako o hotové věci. No co naděláme, do blogu si může každý klidně psát tak, jak se mu zlíbí. Sdělení o tom, že MS v Hajdarábádu se bude hrát s míčky s 12 pery, se podle všeho nezakládá na pravdě.

Ad "a ta zadní čára?" a "..."

(Moje stránky, 16. 1. 2009 20:50)

Najít oficiální informaci je velmi obtížné, ne-li nemožné. Vše je čerpáno přímo od zdroje, od rozhodčích - viz rozhovor s Janou Honnerovou, o zadní čáře hovoří v rozhovoru i Mojmír Hnilica, viz: http://www.czechbadminton.cz/html/news/09/mojmir.htm.

....

(badmintonista, 16. 1. 2009 15:14)

Informace v příspěvek z 15.1.2009 (rozhovor) je podstatně blíže realitě, co se týká použití míčků s 12-ti brky na letošních světových turnajích. Jakési "testování" míčků s nižším počtem brk probíhá již delší dobu. Snížení pod 14 by ale znamenalo změnu pravidel, ke které podle dostupných informací nedošlo, takže ohlašovat na 1. červen badmintonovou revoluci není myslím na místě. Podruhé prosím o zveřejnění zdroje původní informace. Zabralo by jistě méně času, než probírání stejného tématu v dalším příspěvku.

a ta zadní čára?

(Pavla, 16. 1. 2009 15:14)

O zrušení zadní čáry na podání v deblu jsem na internetu taky nic nenašla.

...

(badmintonista, 15. 1. 2009 23:46)

Bohužel to vypadá opravdu na nějaký žertík, protože světový internet o této podstatné změně podoby pravidel mlčí...

uvidime

(kubajzek, 15. 1. 2009 18:08)

to jsem zvedavy jak ty micky budou litat...:)

Dotaz

(badmintonista, 15. 1. 2009 13:36)

Prosím o uvedení ověřeného zdroje této pro badmintonisty podstatné informace. Takto je to opravdu v podobě nějakého předčasného aprílového žertíku...

Ad "Oprava a doplnění"

(Moje stránky, 15. 1. 2009 8:09)

Díky za opravu, jedná se opravdu o 1. června 2009! Byl to jen překlep, už jsem to v článku uvedl uvedl na pravou míru.

Pro ostatní - postupné snižování berte jen jako vtip, platí, co je uvedeno výše. Tedy od 1. června 2009 do 21 bodů s 12 brky!

Oprava a doplnění

(J. D. Dlouhý, 15. 1. 2009 1:05)

Jelikož je v článku evidentně nejasné datum změny (v úvodu se hovoří o 1.6., v závěru ale najednou z neznámých důvodů o 1. červenci), požádal jsem mailem o vyjádření expředsedu BWF Korna Dabbaransiho, který se hlasování zúčastnil. Podle jeho vyjádření bylo odsouhlaseno opravdu snižování počtu brk, ale postupné, o čemž článek z neznámých důvodů mlčí. 12 ks per by měly mít míčky na mezinárodních turnajích už k 1. dubnu 2009, další čtyři zmizí k 31.12.2012.