Jdi na obsah Jdi na menu
 


Navzdory nepřízni osudu

5. 9. 2008

Není žádným tajemstvím, že Čína bude zanedlouho ekonomicky nejmocnější zemí světa. Vzhledem k tomu, že bych nerad nosil dříví do lesa, sovy do Atén a Maa do Pekingu, zkusím psát o něčem, co spojuje velký západ a zanedlouho ještě větší východ. Je to tetování.

Jistě jste si všimli, kolik „zápaďáků“ se pyšní prokazatelně asijským tetováním či přesněji asijskými znaky. Nepředpokládám, že takto potetovaní jsou studenti sinologie, takže mohou jen doufat, že na své paži nesou hrdý čínský nápis síla v boji spojí a ne nesmyslné zemědělské sila v poli stojí.

Vzhledem k tomu, že jsem nikdy nebyl v Asii, dlouho jsem nevěděl, zda nám Asiaté splácí dluh v podobě západního tetování na východním těle. Ovšem Karel May také nikdy nebyl v Americe a jak mu to psalo o indiánech a to tom, kterak Vinetů spojil svou krev s krví Oldy Šetrného.

Podobné spojení, jen více povrchní, neboť nejde pod kůži, nabízím v tomto článku. Číňan Cai Yun, jeden z nejlepších deblových badmintonistů na světě, si po vítězném semifinálovém zápase na olympijských hrách v Pekingu svlékl tričko a dal tak mimo jiné na odiv tetování na svých zádech.

Obrazek

Yunovi se nad lopatkami skví nápis „Face Of Adversity“. Yun buď chtěl ušetřit nebo nápis ještě není hotov – správně sousloví navzdory nepřízni osudu zní In The Face Of Adversity. Není bez zajímavosti, že tento nápis má na své pravé ruce vytetovaný například David Backham. David a Yun oním navzdory nepřízni osudu pravděpodobně chtěli vyjádřit, že jim maminka zakazovala cokoliv si na své tělo tetovat, ale oni jí neposlechli.

PS: Pokud bych si někdy nechal něco tetovat, potom jedině nápis Sakura roste v zahradě, strýček však bydlí v Kyjevě – první část japonsky, druhou ukrajinsky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Díky

(Dan, 30. 9. 2008 7:37)

Když jsem poprvé viděl foto s tattoo Yonoa,tak jsem přemýšlel jak zjistím co tam má, díky. Každé tetování má pro svého nositele jedinečný význam, těžko popsatelný, těžko vysvětlitelný,ale na druhou stranu mít na těle celý život napsanou blbost je taky smutný.