Jdi na obsah Jdi na menu
 


Největší badmintonová událost těchto dní

11. 6. 2007


Pět let poté co byl skotskému městu Glasgow udělen titul „Hlavní město evropského sportu“ a byla zde založena národní badmintonová akademie, začíná v tomto třetím největším britském městě Sudirman cup. Tento název si můžeme do češtiny „přeložit“ jako mistrovství světa smíšených družstev v badmintonu.

Toto popisné pojmenování se zdálo členům Mezinárodní badmintonové federace (IBF) příliš dlouhé a navíc bylo zvykem s názvem mistrovství světa družstev spojit významné jméno; po předsedovi IBF Siru Georgi Thomasovi byl pojmenován Thomas cup, mistrovství světa mužských družstev a po skvělé anglické hráčce Betty Uber - mimo jiné třináctinásobné šampionce All England - Uber cup, mistrovství světa ženských družstev.

Trn z paty svým kolegům funkcionářům IBF nechtěně vytrhává Dick Sudirman, výborný indonéský hráč a později významný funkcionář IBF, když 10. června 1986 umírá. Nový formát soutěže družstev byl tedy pojmenován jako Sudirman cup a o tři roky později se, kde jinde než v indonéské Jakartě, uskutečnil její první ročník.


Obrazek

Pokud hledáte informace o tom, jak pohár, o který se hraje, vypadá,
obvykle se dočtete, že je vysoký 80 centimetrů, vyrobený
z 22ti karátového zlata a tělo poháru tvoří – podle mého názoru lehce přitloustlý –
badmintonový míček. Ve skutečnosti se jedná pouze o čepici
nejlepšího světového singlisty současnosti Lin Dana.


Ze tří nejvýznamnějších světových mistrovství družstev (Thomas cup, Uber cup, Sudirman cup) je Sudirman cup sice nejmladší (Thomas cup se hraje od roku 1948, Uber cup od roku 1957 a Sudirman cup až od roku 1989), ale svou „kompletností“ (hraje se všech pět disciplín) nahrazuje tradici významem.

V tomto týdnu se koná jubilejní desátý ročník a není asi překvapením, že opět vyhraje Čína, která z devíti ročníků vyhrála pětkrát a navíc to vypadá, že čínští hráči si vítězství na jakékoliv významné světové akci zařadili do svých tréninkových deníčků, prostě jen proto, aby si zvykli na to, až budou vítězit za rok na olympiádě v Pekingu.

 

Olympiádu v Pekingu jistě mají – díky změně nominačního klíče, který z teorie do praxe převádí principy olympismu – červeně vyznačenou ve svých tréninkových deníčcích i čeští badmintonisté, jež nás budou na Sudirman cupu reprezentovat: Martina Benešová, Kristina Ludíková, Jan Fröhlich, Petr Koukal a Jan Vondra; trenérem je Ladislav Vorel. 

Držme jim palce nejen na Sudirman cupu, kde mají dobré šance uspět, ale i v boji o postup na olympijské hry v Pekingu, kde mají výbornou šanci na postup dva singlisté (hráč a hráčka) z České republiky.

 

Přečtěte si další články o badmintonu.
Podívejte se na celé moje stránky.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář