Jdi na obsah Jdi na menu
 


S Janou třikrát o Pekingu

26. 10. 2007

Za 286 dní začnou v Pekingu olympijské hry. Mohl bych na tomto místě rozebírat, zda je správné, že Čína bude hostit největší a nejsledovanější akci na světě. Musím si to ale dobře rozmyslet, než o tom napíši článek.

Zatím si přečtěte tři mé rozhovory s Janou Honnerovou. Pokud si je přečtete opravdu pečlivě, nebudu už muset psát žádný článek.


První rozhovor je především o Pekingu, městě olympijském.

Ukázka – jedna otázka:
Ivan Bunin moře velmi trefně charakterizoval slovy: „Moře je velké.“ Je Peking rovněž velký? Pepo, Peking je velký. Vylepšila bych to nějakým kvalifikujícím příslovcem, abych naznačila, jak je velký, ale nešlo by to publikovat. A mimochodem, Čínská zeď je dlouhá. (úsměv)


Druhý rozhovor je pouze o Olympic testu, přípravném „jakobyolympijském“ turnaji v badmintonu.

Ukázka – jedna otázka:
Jak na tebe působí organizace turnaje? Tedy příprava na olympijský turnaj?
Absolutně připraveně, do detailu propracovaně, dokonale organizovaně, rigidně perfekcionalisticky, mnohastupňově hierarchicky, nesnesitelně usměvavě, ponižujícně úslužně. Automaticky. Nelidsky. Čínsky.


Třetí rozhovor je nejdelší. A možná i nejhezčí. Je o Olympic testu, o Číně a o Janě.

Ukázka – otázky, odpovědi, obrázky.
Mimochodem, líbí se Ti Bao Chunlai?
Mě se prosím líbí Xie Zhongbo. Je to kus chlapa, má ramena přes celá záda a ten nejroztomilejší čínský usměv. Na této fotce je Zhongbo prvni zleva.

Obrazek


Tip na Bao Chunlaie mi nevyšel...
Tobě se líbí Bao Chunlai? Že by se za fasádou bystrého redaktora s břitkým humorem skrývaly touhy dospívající čínské samičky? Inu, proti gustu...

Jak jsi správně řekla, já jsem bystrý a břitký a především nejsem samička. Ale máme podobný vkus, alespoň podle příjmení Xie – mě se z čínské reprezentace nejvíc líbí Xie Xingfang.


Obrazek


Ale ty jsi se musela také líbit, vypadáš poměrně nečínsky.
Ideál ženské krasy je tu jiný než v Evropě. Billboardy, reklamní spoty v televizi a všemozné jiné kosmetické vnucovánky se hemží plavovlasými evropskými modelkami . Domorodky utrácejí nehorázné sumy za nejhrůznější chemikálie na bělení pleti a zesvětlení vlasů a za kontaktní čočky přebarvující duhovku na modro či zeleno. Oči si malují tak, aby vypadaly evropsky, tedy snaží se je rozšířit a zakrýt skutečnost, že jim horní víčko přesahuje přes vnitřní koutek. Všechny podprsenky do jedné na místním trhu jsou vycpané.

Hodně?
Hodně.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář