Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sudirman cup - made in China

18. 6. 2007


Čína podle očekávání pošesté vyhrála Sudirman cup, když ve finále porazila Indonésii 3:0. Indonésie má tak trochu smůlu, byla ve finále už posedmé, ale vyhrála pouze jednou, v zahajovacím ročníku v roce 1989.

Obrazek


Smůlu měli ale i diváci, kteří se přišli na finále podívat, neboť nejatraktivnější možné utkání – Lin Dan vs. Taufik Hidayat – bylo zařazen nepochopitelně až na konec finálového programu a protože byl zápas rozhodnut už po třech odehraných utkáních, tak diváci sledovali jistě skvělé badmintonové divadlo, ale nejlepší sólisté se na scéně neukázali.   

Zůstaneme-li ještě u tohoto divadelního příměru, potom jistě i ti méně sečtělí diváci, jež neznají Aristotelův kompoziční plán děje dramatu (expozice, kolize, krize, peripetie a katastrofa), poznali, že se v tomto finále žádné drama neodehrávalo (3:0 na utkání, 6:1
na sety, 145:106 na míčky).

Čínští herci mají své vítězné role pro Peking nacvičené opravdu výborně, za celý turnaj vyhráli 20 z 21 utkání; to jediné ztratil právě Lin Dan, když za stavu 4:0 proti Malajsii, za kterou nastoupil Chong Wei Lee, pravděpodobně již postrádal potřebnou motivaci (video je sice lehce amatérské, ale budete přímo v malajském kotli, tedy na vítězné straně, což doceníte zejména pokud máte rádi slavící malajské fanynky ).
 


Už delší období nese většina vítězů velkých světových turnajů visačku „made in China“, pouze hráči s tímto štítkem jsou na prvních místech všech pěti disciplín světového žebříčku;
v obou dvouhrách a ve čtyřhře žen „Čína okupuje T(r)ibet“ (má trojnásobný (tri) vklad (bet), první tři příčky žebříčku).    

O tom proč tomu tak je nelze pochybovat (širší než široká základna, tvrdší než nejtvrdší tréninkové podmínky atp.) a pokud ano (doping), zůstávají tyto pochyby zatím bez důkazů a opravdu silně pochybuji, že rok před olympijskými hrami v Pekingu uslyšíme o nějakém špičkovém dopujícím čínském sportovci; uslyšíme, ale pouze ve spojení s vítězstvím, nikoliv
s dopingem.


Obrazek

Ti nejlepší čínští hráči už umějí i létat
(letící Haifeng Fu a stojící Yun Cai)


Nejen ve světě badmintonu vyrostla velká čínská zeď. O té Velké, neboť mohutné a především 6700km dlouhé, panuje smyšlenka, že je viditelná z vesmíru. Není.

O čínských hráčích, zdá se, začíná panovat mýtus, že jsou neporazitelní. Zatím se tento mýtus poměra dá vyvrátit pouze aforismem – nejsou, ale zatím je nikdo neporazil.


Přečtěte si další články o badmintonu.
Podívejte se na celé moje stránky.


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

dlouho sem tu nebyla :-)

(Pavluš, 28. 7. 2007 9:48)

Já se vždycky bála se chválit,tak s tim nebudu ani začínat...Už celá léta toužím potom,aby ze mě něco bylo,ale to nejde trénovat,tak jak trénujou Číňani... :-) Oni jsou jak trénující roboti :-) Jsou to prostě Frajeři,který skoro uctívám... :-)

Ad ":-)"

(Moje stránky, 25. 6. 2007 20:43)

Pochopil jsem.

Ovšem nikoliv proto, že bych si myslel, že jsem výborný badmintonista, ale proto, že jinak by ta věta postrádala potřebnou gradaci.

Ahoj.

:-)

(Martin, 25. 6. 2007 15:48)

:-))))))) tam melo byt.... ze JSES vyborny badmintonista.... ale nejakym nedopatrenim se tam obevilo sem :-)

Cau

Ad "jééé..."

(Moje stránky, 25. 6. 2007 0:55)

Ahoj Pavluš,

díky za pochvalu, sdílená radost je dvojnásobná radost.

PS: Vy ostatní, vezměte si příklad z Martina a Pavluš a směle pište své komentáře; pochopitelně se nebojte se chválit.

jééé...

(Pavluš, 24. 6. 2007 19:38)

hrozně moc mě motivujou tyhlety články a sem hrozně ráda,že se někdo o svoje zážitky podělí i s ostatníma,kteří na tom chtějí být taky tak dobře... :) Fakt supééér ;-) !!!

Ad ":-)"

(Moje S(tránky), 20. 6. 2007 22:52)

Ahoj Martine,

díky za pochvalu - za ocenění hráčské méně, neboť chválíš méně, za "psací" více.

PS: Vy ostatní, vezměte si příklad z Martina a směle pište své komentáře; pochopitelně se nebojte se chválit.

:-)

(Martin R, 19. 6. 2007 20:18)

Vzdycky ses vedel ze sem vyborny badmintonista... ale obcas mam pocit ze ses jeste lepsi novinar a spisovatel...

Skvele clanky.... :-)

:-)

(Martin R, 19. 6. 2007 20:17)

Vzdycky sem vedel ze sem vyborny badmintonista... ale obcas mam pocit ze ses jeste lepsi novinar a spisovatel...

Skvele clanky.... :-)