Jdi na obsah Jdi na menu
 


Paragráfky

Příspěvky

Všeobecný zákoník občanský

1. 6. 2009


ObrazekTéměř před dvěma sty lety, 1. června 1811, byl s platností pro všechny země habsburské monarchie, s výjimkou Uher, jako císařský patent č. 946/1811 Sb. z. s. vydán Všeobecný zákoník občanský (ABGB); účinnosti nabyl od 1. ledna 1812.

Ptáte se, proč sem tahám pravěk? Pokusím se vás přesvědčit, že ABGB se svým způsobem významně týká i nás. ABGB byl ještě trvanlivější než „Franta Pepa Jednička“, který, jak známo, vládl dlouhých 68 let. ABGB na našem území platil do roku 1950. Michochodem v Rakousku i Lichtenštejnsku platí až dosud; samozřejmě novelizován, pozměněn.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 1

Kopírování zabíjí hudbu

2. 9. 2008


ObrazekV červnu loňského roku začal pražský městský soud řešit vůbec spor o autorství písně mezi Janem Kalouskem a Jaroslavem Helešicem; první spor podobného druhu u nás.

Soudce odročil jednání na neurčito, aby brněnská JAMU mohla provést expertizu několika sporných taktů. Závěr znaleckého posudku mě nesmírně potěšil. Přizvaný znalec uvedl, že ani jeden z autorů nepřinesl do populární hudby nic nového, obě skladby jsou obyčejné, neobjevné a využívají prvky dávno známé již odjinud.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 0

Tenoristický útok jedině první středu v měsíci

6. 8. 2008


ObrazekDnes je první středa v měsíci a tenoristé opět nevyužili výbornou možnost na nás zaútočit. Jednou na to jistě dojde. Ať budeme mít radar nebo nebudeme. Vždyť pokud někdo zaútočí přímo na srdce a útok se vydaří, bude stačit vyřadit z provozu už jen mozek Evropy a starý kontinent, tvářící se jako nepřemožitelný zápasník té nejtěžší váhové kategorie, bude na lopatkách.

Těsně před dvanáctou hodinou bude proveden výsadek všech tenoristů, kteří budou na akci pro území celé České republiky určeni. Hlavním cílem bude pochopitelně paralyzovat velká města.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 0

Za vším hledej zákon

23. 7. 2008


ObrazekCherchez la femme – za vším hledej ženu – je samozřejmě naprosto pravdivé úsloví, ale pro účely tohoto paragráfkového článku bych toto úsloví trochu poupravil. Za vším hledej zákon platí i pro metr a kilogram. 

Před 137 lety, 23. července 1871, byl zaveden v českých zemích – jako v celé tehdejší habsburské monarchii – metrický systém délkových, plošných a objemových měr. V tomto článku se dočtete, koho za tím hledat.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 0

Vítejte v Absurdistánu II

9. 11. 2007


ObrazekPředevčírem jsem psal o tom, že podle vzorku čtyř tisíc Britů je nejabsurdnějším právní normou „země za malou louží“ zákon, podle kterého je ilegální zemřít ve sněmovnách parlamentu.

Do kategorie českých nepovedených spadá podle mého názoru zákon o hlavní městě Praha.

To ještě není nic proti „zákonům za zásluhy o stát“. V našem právním řádu najdeme hned tři – známé jsou pod zjednodušujícími názvy „lex Masaryk“, „lex Štefánik“ (busty na fotce - ta dvojka vpravo nahoře) a „lex Beneš“.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 1

Vítejte v Absurdistánu I

7. 11. 2007


ObrazekDnes se na serveru BBC News objevil článek UK chooses „most ludicrous laws“ (zadal jsem do vyhledávače „Law“ – „právo a objevilo se „Jude Law“, viz fotka vpravo). Jak už název napovídá, Velká Británie hledala SuperAbsurdStar mezi ustanovení zákonů. Téměř 4000 oslovených vybralo ze seznamu předem připravených absurdních ty vůbec nejabsurdnější.

Chcete vědět, které ustanovení zvítězilo a na co si máte dát pozor, když budete z Velké Británie posílat pohled?

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 0

Ropa, Arktida a Antarktida

20. 10. 2007


ObrazekCena ropy stoupá (blíží se magické ceně 100 dolarů za barel), její zásoby naopak klesají a přitom na bílých pláních okolo obou pólů je ropy dostatek – odhaduje se, že jen v okolí Arktidy je čtvrtina světových zásob. Ale komu ta ropa patří?

Ač by se mohlo zdát, že vše je jasné a, co se týče Arktidy i „nalajnované“ (viz obrázek vpravo), opak je pravdou. Jde o moc, když jde o moc!

V tomto článku se dozvíte, jestli jde dohromady černá ropa s bílými pláněmi v okolí pólu!

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 11

Řekni mi, co čteš a já ti řeknu, kolik za to

9. 8. 2007


ObrazekČtete textové zprávy a maily?
A cizí textové zprávy a maily?
Občas? Párkrát do měsíce?
Je to zajímavé, vzrušující, i když trochu neslušné?

Přečtěte si tento článek a možná změníte názor.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 1

Pitný režim

18. 7. 2007

Obrazek

V souvislosti s panujícími venkovními teplotami nabízím pracujícím zodpovězení jedné a půl otázky:

1) Jakým způsobem musí zaměstnavatel dbát na pitný režim svých zaměstnanců?

půlotázka) Může v rámci zachování pitného režimu poskytnout šéf svým opoceným zaměstnancům vychlazené pivo?

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 1

Ústavní soud - patnáctiletý kapitán

15. 7. 2007


ObrazekÚstavní soud České republiky dnes slaví patnácté narozeniny.

V tomto článku si můžete přečíst zajímavosti o patnáctiletém kapitánovi českého soudního systému; vznik, ústavní kuriozitu
při jmenování prvních soudců a na závěr výstižný citát Hanse Kelsena.  

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 0

Upeč... třeba zeď.

28. 6. 2007


Zdeněk Svěrák napsal v roce 1980 píseň „Dej cihlu k cihle“ (známá též podle prvních slov refrénu jako „Dělání“), kde se mimo jiné objevil verš „upeč třeba chleba, postav třeba zeď“.

Obchodní společnost Bauhaus na svých billboardech propagující míchačku na beton použila slogan „upeč… třeba zeď“.

Zdeněk Svěrák zažaloval zmíněnou společnost a celá kauza se dostala až před Nejvyšší soud.

V tomto článku se dozvíte, zda došlo k porušení autorského práva, jaký názor na to mám já, jaký Nejvyšší soud, jak vše pravděpodobně dopadne a na závěr nabídnu společnosti Bauhaus dva dobré tipy na reklamní slogany.  


 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 0

Registrované partnerství

8. 6. 2007


ObrazekV květnovém šetření se Centrum pro výzkum veřejného mínění zabývalo tím, jaký je názor veřejnosti na práva homosexuálů a lesbiček na uzavření sňatku, na uzavření registrovaného partnerství a na adopci dětí.

Česká média tuto informaci víceméně jen převzala a nijak nekomentovala.
Podle mého názoru chybějící informace bych v tomto článku rád doplnil.

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 3

Právo žít? Jistě. Ale právo umírat?

7. 4. 2007


K napsání tohoto článku mě inspiroval film Million Dollar Baby. Ale nechci psát o naději, o boxu nebo o splnění snu, nerozumím dost dobře ani jednomu.

   Přečtěte si o čem jsem chtěl psát!

 
Celý příspěvek | Rubrika: Paragráfky | Komentářů: 0